Jak to jest z zapisami w grach ;P - Wersja do druku
Ultima Forum
Jak to jest z zapisami w grach ;P - Wersja do druku

+- Ultima Forum (https://forum.ultimateam.pl)
+-- Dział: RPG Maker (/Forum-RPG-Maker)
+--- Dział: Ogólna dyskusja (/Forum-Og%C3%B3lna-dyskusja)
+--- Wątek: Jak to jest z zapisami w grach ;P (/Thread-Jak-to-jest-z-zapisami-w-grach-P)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


Jak to jest z zapisami w grach ;P - X-Tech - 30-08-14 19:10

Jakie macie zdanie na temat zapisów w grach. Trochę wam tu wyjaśnię jak ja to widzę.

W dobrych grach wg. mnie powinny wystepować save pointy (!) a jeśli nie save pointy gra powinna zapisywać się sama po wykonaniu jakiejś misji/zadania (!) Dzięki temu gierka nas wynagradza za osiągnięty trud, a gracz odczuwa satysfakcję.


Natomiast jak widzę możliwość zapisu w każdej chwili ? Dla MNIE to jest śmierdzący cheat, który sprawia, że gra nie jest wyzwaniem. To tak jak grać na nieskończonej ilości żyć lub god mode cheat.
Praktycznie każda gra na konsolę, która jest hitem opiera się na save pointach, albo na autozapisach.
Gry które mają nieustanny zapis to wielkie twory komercyjne, które zwykle polegają na reklamowaniu grafiki, silnika i przejdzie je każdy na tym cheacie z nieustannym zapisem jak jakiś film, który się przewija, a nie grę.


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - arturd - 30-08-14 20:21

Cytat:W dobrych grach wg. mnie powinny wystepować save pointy (!) a jeśli nie save pointy gra powinna zapisywać się sama po wykonaniu jakiejś misji/zadania (!) Dzięki temu gierka nas wynagradza za osiągnięty trud, a gracz odczuwa satysfakcję.
Oczywiście, ale jest minus - trzeba mieć dużo czasu. Jeżeli goni cie czas to nie masz ochoty lecieć na drugi skraj mapy żeby sobie zapisać.
IMO najlepszym sposobem jest zapisywanie w czasie rzeczywistym tzn. wychodzisz z gry - gra się zapisuje i wczytuje kiedy ją włączasz. Rzecz jasna ma to i swój minus podobnie jak w przypadku wcześniejszej opcji gdyż, jak to ma miejsce w wielu grach rpg maker'owych kiedy to giniemy po przegranej walce - musimy zaczynać grę od nowa.


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - Gorn5 - 30-08-14 20:29

Mam takie samo zdanie co wy. Nie chcę mi się pisać tego samego co wy bo to by było bez sensu. By mogło by tak być jak w GTA SA. Aby zapisać trzeba właśnie iść do takiego punktu (w tym wypadku niebieskiej kasety) i gra się zapisuje.


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - ziomsamsung - 30-08-14 21:30

Popieram wszystkich :D, chociaż nigdy o tym nie myślałem.


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - Adrapnikram - 31-08-14 14:56

Ja jestem zwolennikiem savepointów tylko w przygodówkach/platformówkach/wyścigówkach. W RPG i innych (długich) grach wolę zapis w każdej chwili Bo zazwyczaj nie wiem kiedy skończę, a coś może mnie oderwać np. W 85% zadania, a savepoint mam dopiero np. za 8 min. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest, albo brak sava gdy gra jest krótka, albo save przy wyłączeniu gry (nikomu na pewno nie chcę się wyłączać i włączać co 5 min. gry).


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - X-Tech - 31-08-14 16:07

(31-08-14 14:56)Adrapnikram napisał(a):  Ja jestem zwolennikiem savepointów tylko w przygodówkach/platformówkach/wyścigówkach. W RPG i innych (długich) grach wolę zapis w każdej chwili Bo zazwyczaj nie wiem kiedy skończę, a coś może mnie oderwać np. W 85% zadania, a savepoint mam dopiero np. za 8 min. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest, albo brak sava gdy gra jest krótka, albo save przy wyłączeniu gry (nikomu na pewno nie chcę się wyłączać i włączać co 5 min. gry).


W normalnych grach, w których liczą się wyzwania i wymagania myślenia od gracza, a nie mozolne nabijanie statów savepointy to klucz do grywalności. Praktycznie w każdej grze na konsole występują savepointy.

Brak występuje jak dla mnie w mało grywalnych pcowych crapach, które na ogół mają za zadanie reklamować silnik, a rozgrywka polega na oglądaniu grafiki, a nie graniu. To żadne wyzwanie grać na cheatach.

Co do zapisu przy wyłączaniu gry to mnie akurat śmieszy. To jest to samo. Poza tym jak siadasz do gry na pół godziny czy nawet 5-10-15 minut to spokojnie dotrzesz do nastepnego zapisu o ile wyrobisz bo tu ma być problemem trudność i wyzwania, a nie twój czas - zwykle możliwość zapisu w save pointach jest przeważnie albo prawie natychmiastowa, albo wymaga ledwo paru minut dodatkowej gry, ale w normalnych grach nie gra się dla zapisów tylko dla postepów. Nagle brakuje czasu, a większość z was potrafi siedzieć całymi dniami przy grach. To głupia wymówka przyzwyczajenie do pcowego cheatowania. Na pc nie da się ukryć tworzy się gry dla reklamowania silników graficznych/grafiki, a nie grywalności, a te gry to praktycznie żadne wyzwania skoro od a-z jedzie się w nich na cheatach. Poza grafiką nie oferują prawie żadnej grywalności jak więc ktoś kto się inspiruje tymi crapami w bezmyślny sposób ma uzyskać grywalność w rmie ? Trzeba zacząć od savepointów lub autowywoołanie menu zapisu po wykonaniu misji czy przed walką z trudnym bossem.
Nieustanna możliwość zapisu zabija grywalność !


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - Altan - 31-08-14 16:58

A ja uważam że powinno dać się zapisywać, tylko że należy wprowadzić ograniczenie tych save'ów. Było coś takiego w jakiejś grze że miało się tylko kilka save'ów na jedną misje.
Albo blokowanie w pewnych momentach gry opcje zapisu.
Chyba że gra jest liniowa to wtedy savepointy są spoko :)


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - X-Tech - 31-08-14 18:39

W każdej grze savepointy są spoko. Dlaczego mają być niespoko w nieliniowej. Co to za bullshit. Jeśli nie savepointy to autosave.

Ograniczone zapisy są ok. Występują np: w grach z serii resident evil. Masz tyle zapisów ile znajdziesz tuszów do maszyny do pisania i zapisujesz przy maszynach.


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - Yoroiookami - 31-08-14 20:03

Ja na przykład cierpię na syndrom F5. Nie dlatego bo lubię oszukiwać, tylko dlatego że spodziewam się crasha/błędu/awarii prądu itd.
Zwyczajnie nie znoszę przechodzenia tych samych sekcji. :ehe:

Jeżeli ktoś sobie tym ułatwia - jego sprawa. :roll:


RE: Jak to jest z zapisami w grach ;P - Adrapnikram - 31-08-14 20:27

X-Tech napisał(a):Nagle brakuje czasu, a większość z was potrafi siedzieć całymi dniami przy grach. To głupia wymówka przyzwyczajenie do pcowego cheatowania.
Większość... :roll: Zapisy w grach to bardzo dobry pomysł w grach bo ja nie mogę usiedzieć przy jednej gierce więcej niż pół godziny, bo mam napięty grafik. Szkoła, koledzy, trening ręcznej, bieganie, makerowanie, dziewczyna, itp. Ja gram tylko wyrywkowo, więc w moim przypadku to tylko umila mi rozgrywkę.

Jeszcze coś X-Tech, zapisy w każdym momencie to nie jest cheatowanie. Problem nie jest w zapisach tylko w ludziach i jak je występują.

W sumie cheaty same w sobie nie są złe jeśli służą do przejścia etapu w którym za żadne skarby nie zdołamy przejść (bo jesteśmy za mało zręczni), albo gdy pojawi się jakiś bug i wtedy pomoże nam tylko jakiś kod.

Wgl jestem przeciwko cheatowaniu, w jakikolwiek sposób czy to przez savy czy same cheaty, bo trzeba zawsze dążyć uparcie do celu mrgreen

Savy są dla mnie jak najbardziej cool biggrin