Cytat:Przepraszam bardzo ale w skryptach też są używane przełączniki i zmienne, bo bez nich stworzenie takiego skryptu jest niemożliwe.
Z tych dwóch rzeczy w skryptach są tylko zmienne, które mogą przyjmować różne wartości, na podstawie których jest oparta ich rola.
zmienne wartości 'true/false' to przełączniki, te o wartości 'Numeric' to normalne zmienne. Ale są jeszcze wartości typu Float, String, Array, Hash, czy obiekt klasy zdefiniowanej przez użytkownika programu lub standardowo już istniejącej w projekcie. W RPG Makerze XP na przykład za definicję bohatera w Bazie Danych odpowiada klasa "RPG::Actor", co już wszyscy użytkownicy RPG Makerów XP i nowszych potwierdzili. Użytkownicy starszych RPG Makerów nawet nie ustalili, jaka klasa obiektów odpowiada za mapy poszczególnych lokacji.
Prawda jest taka, że choć w RPG Makerze 2K da się zrobić ABSa, to jednak RPG Maker XP i nowszy pozwalają w tym aspekcie na więcej.
HUD - W RPG Makerze 2K musisz wrzucić jego grafiki do folderu "Pictures" i w zdarzeniu odpowiedzialnym za HUDa użyć komendy "Pokaż obrazek", a na dodatek elementy HUDa musisz mieć w osobnych plikach graficznych. Dopiero RPG Maker XP pozwala ci wybrać folder, do którego wrzucisz grafikę HUDa i napisać w Edytorze Skryptów odpowiedni kod obsługujący ten wyświetlacz, a dodatkowo możesz włożyć wszystkie elementy HUDa w jeden plik z grafiką.
Statusy - W RPG Makerze 2K nie da się bez odpowiedniej biblioteki, a RPG Maker XP i nowsze pozwalają nakładać stany na przeciwników.
Pociski - W RPG Makerze 2K, jeśli chcesz pociski do ataków, musisz wrzucić je na mapę, na której gracz będzie walczył. Dopiero w RPG Makerze XP można zarezerwować JEDNĄ mapę na zdarzenia reprezentujące pociski i na każdej z pozostałych wklejać te pociski w toku gry. Dowód za RPG Makerem XP i nowszymi = XAS_ABS
Kontroler gier - RPG Makerze 2K ma w standardzie obsługę większej liczby klawiszy, niż RPG Maker XP. Z drugiej strony RPG Maker XP pozwala za pomocą RGSS wprowadzić obsługę większej liczby klawiszy, niż 12. Dodatkowo można ograniczyć sterowanie w grze TYLKO do określonego urządzenia (gamepad, mysz, klawiatura), żeby inne urządzenie, niż to określone, nie działało.